Един от най-близко преминалите до Земята астероиди е Хермес, който се приближи само на 0,005 АЕ от Земята през 1937 г.Астероидът, който се очаква най-скоро да премине в близост до Земята е Апофис. Откриването му през 2004 година предизвиква кратки тревоги, тъй като според първоначалните наблюдения съществува сравнително голяма вероятност астероидът да порази Земята през 2029 година. Допълнителни наблюдения подобряват прогнозите, изключвайки сблъсък със Земята или Луната през тази година. Остава обаче възможност за сблъсък при близкото преминаване на 13 април 2036 година. Шансовете за това се изчисляват на 1 към 233 000. В случай, че се стигне до сблъсък, относително малкият размер на Апофис (между 250 и 350 метра) би довел до локална, а не глобална катастрофа.


Множество малки тела навлизат в земната атмосфера всеки ден, без да окажат вредно въздействие върху живота на планетата. Някои от тях изгарят в нея, други падат върху повърхността на нашата планета.


* Метеорите (падащи звезди ) са малки космически тела, резултат от разпадането на комети. Попадат в земната атмосфера от космическото пространство, където се движат подобно на всички тела от Слънчевата система по определени орбити. При навлизането си в земната атмосфера, с голяма скорост, в резултат на триенето се нагряват и изгарят. Ярко светещите метеори се наричат болиди. Установено е, че със Земята за едно денонощие се срещат над 10 млн. метеорни тела с маса от 15 до 4600 мг.


* Метеоритите са метеорни тела, паднали върху земната повърхност. Общата маса на падналото метеорно вещество върху земната повърхност се изчислява на около 500 т за едно денонощие. Метеорити падат често върху земната повърхност – над 10 000 годишно, но по-голямата част от тях изчезват безследно, като попадат в морета, океани, пустини, планини и в други труднодостъпни места. Размерите и масата на метеоритите са различни – от милиметър и милиграм до 100 т(метеоритът „Хоба”, намерен през 1920г. в Намибия). Падането на метеорита „Богусавка” през 1916г. в Усурийския край (ОНД) е наблюдаван и от хора. Често при удар на по-големи метеорити в земната повърхност се образуват метеоритни ями и кратери. Те са с различни размери и дълбочина. Много кратери има в САЩ, ОНД, Аржентина, Австралия и др. Най-големият известен метеоритен кратер е т. нар. „Овраг на дявола” в щата Аризона (САЩ). Той е с диаметър 1207м и дълбочина 180м.


В заключение можем да кажем, че нашата планета всеки ден има среща с многобройни малки тела, които не са способни да окажат влияние върху живота, а големите космически тела – комети и астероиди – са наблюдавани от специализирани системи, които могат да предвидят потенциалните заплахи и тяхното преминаване в близост до нашата планета години напред. Сблъсък с тяло, което да предизвика Апокалипсис на 21.12.2012г, не е възможен.



назад


Планетариум - Смолян, 2012